Pierwsze działania fundacji Barta Staszewskiego. Zawalczą z mową nienawiści w mediach

Jarosław Jakimowicz Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA.

Fundacja Basta została zarejestrowana 25 kwietnia. Celem organizacji jest działanie na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności wspieranie osób LGBTQ+ w życiu publicznym.

Wartości, na których opiera się fundacja, to poszanowanie praw człowieka i przeciwdziałanie nierównościom. Jednym z flagowych działań fundacji będzie monitorowanie działań władz państwowych, samorządowych oraz mediów pod kątem mowy nienawiści i dyskryminacji.

– Po sukcesach w sprawie stref wolnych od LGBTQ+ oraz wygranych procesach sądowych czas na zorganizowane działania. Inaugurujemy prace fundacji wezwaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do rozpoczęcia postępowania administracyjnego przeciwko TVP. Chodzi o program Michała Rachonia “Jedziemy” z dnia 4 maja, w którym pochwalono zniszczenie flagi LGBTQ+ przez Jarosława Jakimowicza.

W naszej ocenie audycja narusza Ustawę o radiofonii i telewizji, która w nowym brzmieniu, dzięki unijnej dyrektywie audiowizualnej, zabrania propagowania homofobicznej mowy nienawiści. Osoby LGBTQ+ w Polsce doczekały się momentu, w którym mogą oczekiwać od konstytucyjnego organu reakcji na homofobię. 

To pierwsze działanie naszej fundacji w zakresie monitorowania hejtu, jakiego doświadczają osoby LGBTQ+ ze strony mediów, w szczególności mediów publicznych. Będziemy raportować mowę nienawiści do KRRiT oraz do instytucji unijnych – mówi Bart Staszewski, prezes zarządu Fundacji Basta w materiale wideo ogłaszającym start organizacji fb.watch/d2_mDQw5jq/.

Fundacja wesprze także aktywistów LGBTQ+ w profesjonalizacji ich działań. W tym celu prowadzić będzie monitorowanie i raportowanie przypadków związanych z nękaniem aktywistów_ek motywowanymi politycznie pozwami (tzw. SLAPP).

– Istnieje poważna dysproporcja sił między bezbronnymi obywatelkami a państwem dysponującym aparatem opresji używanym do upokorzenia tych, którzy stawiają opór. Znam to uczucie, dlatego chcę wspierać aktywistów niewygodnych dla władzy – dodaje Staszewski.


,

Awatar Przemysław Stefaniak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: