Fundacja Basta została zarejestrowana 25 kwietnia. Celem organizacji jest działanie na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności wspieranie osób LGBTQ+ w życiu publicznym.
Wartości, na których opiera się fundacja, to poszanowanie praw człowieka i przeciwdziałanie nierównościom. Jednym z flagowych działań fundacji będzie monitorowanie działań władz państwowych, samorządowych oraz mediów pod kątem mowy nienawiści i dyskryminacji.
– Po sukcesach w sprawie stref wolnych od LGBTQ+ oraz wygranych procesach sądowych czas na zorganizowane działania. Inaugurujemy prace fundacji wezwaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do rozpoczęcia postępowania administracyjnego przeciwko TVP. Chodzi o program Michała Rachonia “Jedziemy” z dnia 4 maja, w którym pochwalono zniszczenie flagi LGBTQ+ przez Jarosława Jakimowicza.
W naszej ocenie audycja narusza Ustawę o radiofonii i telewizji, która w nowym brzmieniu, dzięki unijnej dyrektywie audiowizualnej, zabrania propagowania homofobicznej mowy nienawiści. Osoby LGBTQ+ w Polsce doczekały się momentu, w którym mogą oczekiwać od konstytucyjnego organu reakcji na homofobię.
To pierwsze działanie naszej fundacji w zakresie monitorowania hejtu, jakiego doświadczają osoby LGBTQ+ ze strony mediów, w szczególności mediów publicznych. Będziemy raportować mowę nienawiści do KRRiT oraz do instytucji unijnych – mówi Bart Staszewski, prezes zarządu Fundacji Basta w materiale wideo ogłaszającym start organizacji fb.watch/d2_mDQw5jq/.
Fundacja wesprze także aktywistów LGBTQ+ w profesjonalizacji ich działań. W tym celu prowadzić będzie monitorowanie i raportowanie przypadków związanych z nękaniem aktywistów_ek motywowanymi politycznie pozwami (tzw. SLAPP).
– Istnieje poważna dysproporcja sił między bezbronnymi obywatelkami a państwem dysponującym aparatem opresji używanym do upokorzenia tych, którzy stawiają opór. Znam to uczucie, dlatego chcę wspierać aktywistów niewygodnych dla władzy – dodaje Staszewski.
Skomentuj