Miesiąc Dumy miesiącem informowania o LGBT!

Parada Równości 2022 - Fot: Przemysław Stefaniak

Czerwiec to dla społeczności LGBT+ “Miesiąc Dumy”, co widać także w polskich mediach audiowizualnych. W stosunku do maja br. liczba wzmianek o LGBT+ w audycjach radiowych i telewizyjnych  wzrosła o ponad 200% .

W czerwcu 2022 r. w polskich mediach audiowizualnych (radio i telewizja) było ponad 700 materiałów dotyczących kwestii LGBT – informacje te dotarły do około 88 milionów odbiorców (oczywiście niektóre kilka razy do tej samej osoby), a ekwiwalent reklamowy to ok. 14,8 milionów złotych. Liderami w tym miesiącu byli: TOK FM (114 wzmianek), TVN 24 (97 wzmianek), Polsat (31 wzmianek). Na czwartym miejscu znalazło się TVP Info (25 wzmianek). Radio dominowało nad telewizją: wzmianki w radiu to 70%, a w telewizji 30%.

W stosunku do maja 2022 r. (238 wzmianek o LGBT) nastąpił wzrost liczby materiałów z użyciem frazy “LGBT” o ponad 200 %.

Większość mediów mówiła o LGBT w sposób neutralny lub pozytywny. Jedynym wyjątkiem są media publiczne. W TVP Info na 25 materiałów aż 18 miało wydźwięk negatywny, 7 neutralny. Żaden z programów nie miał pozytywnego wydźwięku. Prowadzący programy nie stronili od tendencyjnych, pejoratywnych wypowiedzi na temat społeczności LGBT.

Wśród materiałów z negatywnym wydźwiękiem należy wskazać program Michała Rachonia “Jedziemy”, w którym padło stwierdzenie, że osoby LGBT powinny się leczyć. W programach mediów publicznych takich jak “Minęła Dwudziesta” goście (przy cichej aprobacie prowadzących) używają słów o nacechowaniu pejoratywnym. Z takim językiem mogliśmy się spotkać kiedy poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski właśnie w “Minęła Dwudziesta” stwierdził, że “dzieci są gwałcone ideologią gender”.

Momentem kulminacyjnym informowania o sprawach społeczności LGBT był 25 czerwca, kiedy w Warszawie przeszła Parada Równości. Odnotowaliśmy wtedy 180 materiałów, które dotarły do ok. 15 milionów osób. Parada Równości jest największym wydarzeniem LGBT w Polsce, w którym bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników. O Paradzie mówiono m.in. w wiadomościach RMF FM, Radia Zet, Wydarzeniach Polsatu, Faktach TVN czy w relacjach na żywo w TVN24. Redaktorzy mediów publicznych (TVP, TVP Info oraz Polskie Radio 24) nie uznali jednak tego wydarzenia za wartego odnotowania, choć o marszach równości w innych miastach informowały lokalne oddziały TVP. 

Poza Paradą Równości polskie media mówiły o tym, że czerwiec jest miesiącem Dumy (m.in. Fakty TVN z 4.06), o wyrokach NSA w sprawie uchwał anty-LGBT (FAKTY PO POŁUDNIU z 29.06), czy o transfobicznej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego (28.06).

Większość wzmianek miała miejsce w mediach ogólnopolskich (53%). Biorąc pod uwagę media regionalne najwięcej czasu tematyce LGBT poświęcono w województwie wielkopolskim (60 wzmianek) – dotyczyły one m.in. przyjęcia polityki antydyskryminacyjnej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i wyroku uniewinniającego w głośnej sprawie performansu z kukłą arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Analizy dokonano na podstawie danych dostarczonych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o. dla Fundacji Basta.

Więcej o fundacji:

Fundacja Basta to organizacja założona przez Barta Staszewskiego i zajmuje się m.in. monitorowaniem polskich mediów audiowizualnych pod kątem mowy nienawiści i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną W związku z nowym brzmieniem art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji – audycje nie mogą nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących m.in. ze względu na orientację seksualną.


Awatar Przemysław Stefaniak

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: