Stanowisko Fundacji ws kandydata PiS: Maciej Świrski – ignorant i homofob.


Fundacja Basta pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie w związku ze zgłoszeniem przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatury Macieja Świrskiego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To osoba, która ze swojej ignorancji i homofobii uczyniła swój znak rozpoznawczy. 

Maciej Świrski zasiada w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, a od 2021 r. jest jej przewodniczącym, wcześniej był również członkiem zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. Maciej Świrski jest także założycielem i prezesem Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Działania Fundacji wymierzone są często w nadawców audiowizualnych np. Netflixowi, któremu poświęcono raport „Możliwości przeciwdziałania zniesławieniom na platformach streamingowych typu Netflix”. Prezes Fundacji wielokrotnie dał się poznać jako aktywny uczestnik życia politycznego o jaskrawych poglądach politycznych a jego wypowiedzi publiczne świadczą o stronniczości i brak obiektywizmu w ocenie mediów, budząc tym samym poważne wątpliwości co do możliwości respektowania przez niego Zasad etycznych pracy KRRiT, m.in. zasady bezstronności wobec organów władzy, podmiotów rynkowych i innych zainteresowanych stron, a także zasady zachowania apartyjności, zgodnie z którą członkowie Rady nie kierują się w swojej działalności interesami politycznymi.

O poglądach Prezesa Reduty Dobrego Imienia bardzo dużo mówią jego publiczne wpisy na portalu Twitter. Wiele z nich poświęca komercyjnemu nadawcy TVN, któremu zarzuca powielanie rosyjskiej dezinformacji, fake-newsy i kłamstwa. O uczestnikach protestów KOD-u z biało-czerwonymi flagami pisze: Esbecja i platforma niosą polskie barwy narodowe. Nauczyli się od Marszu Niepodległości. Prawa osób LGBT+ nazywa: żądaniami pseudotęczowych. 

Wszystkie wypowiedzi Macieja Świrskiego oraz jego dotychczasowa działalność rzutują negatywnie na jego kandydaturę do KRRiT. Zdaniem Fundacji Basta członkostwo Macieja Świrskiego w KRRiT uderzy w ochronę praw człowieka w Polsce, a w szczególności w ochronę interesów najbardziej marginalizowanych grup – w tym osób ze społeczności LGBT+. KRRiT jest zobowiązana do przestrzegania obowiązków wynikających z implementacji dyrektywy 2018/1808 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 listopada 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2010/13/UE w sprawie koordynacji niektórych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących świadczenia audiowizualnych usług medialnych (dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych) ze względu na zmianę sytuacji na rynku. Polska, nowelizując ustawę o radiofonii i telewizji w związku z ww. dyrektywą, zobowiązała się walczyć z mową nienawiści w audycjach audiowizualnych motywowanych m.in. orientacją seksualną. Podmiotem kontrolującym media w tym zakresie jest KRRiT. Maciej Świrski jako osoba o skrajnie homofobicznych poglądach nie daje gwarancji właściwej realizacji zadań KRRiT w tych kwestiach.

Prezes Fundacji Basta

Bartosz Staszewski


Awatar Bart Staszewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: