Kanały na YouTube unikają rejestracji w KRRiT. Radio Maryja, TVP i Media Narodowe bez wpisu w KRRiT.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Źródło: Newspix.pl/Damian Burzykowski

W związku z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji z 11 sierpnia 2021 r. wszyscy Polacy prowadzący działalność zarobkową w oparciu o produkcję filmową i produkują treści na swoje kanały YouTube muszą zarejestrować się na liście wykazu Przewodniczącego KRRiT. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia udostępniania publicznego audiowizualnej usługi medialnej.

Powyższym obowiązkiem objęta jest każda osoba publikująca materiały wideo na platformach udostępniania wideo – YouTube, TikTok, Twitch, Facebook itp. (czyli nagrywająca filmy, videoblogi lub inne materiały wideo) i zarabiająca na tej na usłudze np. na podstawie odpowiednich umów z reklamodawcami lub przedstawicielem platformy.

Na ten moment z tego obowiązku nie wywiązały się takie kanały jak: TVP, TVP.info, Radio Maryja (kanał Youtube TV Trwam), Kanał sportowy, Media Narodowe, Wojciech Cejrowski, Wojna Idei. 

Wspomniani autorzy treści prowadzą widoczną w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) działalność gospodarczą z zakresu produkcji filmowej i telewizyjnej i tym samym muszą wypełnić obowiązek rejestracji. Brak wpisu na liście zarejestrowanych nadawców VOD uniemożliwia działania monitoringowe działania naszej fundacji jak np. ściganie homofobicznej mowy nienawiści (art. 18 ust. 1 Ustawy o Radiofonii i Telewizji.  

Na początku września informowaliśmy o zauważonych naruszeniach przez nadawców  KRRiT. Rada poinformowała nas o tym, że sukcesywnie będzie wzywać nadawców do rejestracji na liście.


Awatar Przemysław Stefaniak

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: