Zerwanie tęczowej flagi i nazywanie społeczności LGBT+ obrzydliwą to nie homofobia.  KRRiT broni TVP i Radia Maryja.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Źródło: Newspix.pl/Damian Burzykowski

W czerwcu tego roku Fundacja Basta złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dwa wnioski o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawach audycji zawierających treści niezgodne z art. 18 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji, który zakazuje m.in. mowy nienawiści na tle orientacji seksualnej.

W programie „Jedziemy na kanale” TVP Info, z 4 maja br., przedstawiono nagranie Jarosława Jakimowicza, w którym usuwa on z elewacji budynku tęczową flagę, będącą symbolem społeczności LGBT+, nazywa ją gównem i wyrzuca w krzaki. Swoje zachowanie Jakimowicz tłumaczył tym, że tęczowa flaga nie powinna była znaleźć się obok flagi państwowej. Sytuacja spotkała się z pełną aprobatą gości i prowadzącego program Michała Rachonia.

Fundacja skierowała wniosek w tej sprawie, uznając, że audycja propagowała działania sprzeczne z prawem oraz postawy i poglądy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym, a w szczególności zawierała treści nawołujące do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujące ze względu na orientację seksualną. I tym samym naruszała wymogi określone w art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. 

W odpowiedzi na ten wniosek KRRiT poinformowała Fundację Basta o zasadach prezentacji flagi RP, wskazując przy tym, że analiza audycji nie wykazała zniszczenia ani uszkodzenia tęczowej flagi. W dalszej części zacytowano stanowisko TVP, z którego wynika, że Fundacja z góry założyła homofobiczny charakter audycji, podczas gdy materiał miał na celu jedynie wykazać, że część obywateli nie akceptuje wywieszania tęczowej flagi obok flagi polskiej.

I w związku z tym KRRiT nie będzie podejmować żadnych działań w tej sprawie.

Z kolei w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja (audycja z 31 maja br.), zarówno prowadzący, jak i gość (ks. prof. Paweł Bortkiewicz), odnosząc się do społeczności LGBT+, używali negatywnie nacechowanego słownictwa: już w zapowiedzi prowadzący wskazał, że gość będzie opowiadał o rzeczach “obrzydliwych”, a następnie, odnosząc się do kwestii obecności osób LGBT+ w przestrzeni publicznej opisywał ją w kontrze do wartości pozytywnych poprzez zestawienie: norma – patologia, prawda – kłamstwo, dobro – zło. 

Z aprobatą relacjonowano także zamalowanie plakatów czasopisma Vogue przedstawiających całujące się pary jednopłciowe. Na koniec audycji ks. prof. Paweł Bortkiewicz zadeklarował, że szczyci się swoją homofobią i transfobią. Wcześniej przyznał, że jego poglądy są homofobiczne: “I tak, i taką homofobię, jaka jest tutaj prezentowana także, nie ukrywam, że przyznaję, że uznaję – znaczy, że przypisuję sobie.”.

W ocenie Fundacji także ta audycja zawierała zawierała treści nawołujące do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujące ze względu na orientację seksualną, a tym samym naruszała wymogi określone w art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji. 

Tymczasem KRRiT w odpowiedzi na nasz wniosek, uznała, że audycja nie była homofobiczna a przedstawione wypowiedzi dotyczą wartości katolickich i chrześcijańskich oraz zostały wyrwane z kontekstu, a poza tym Radia Maryja jest stacją o religijnym, katolickim profilu programowym, a zatem jest stacją, dla której tego rodzaju wartości religijne są priorytetowe i nadrzędne.

W związku z brakiem adekwatnej reakcji KRRIT na oba przypadki naruszenia wymogów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie zwalczania mowy nienawiści w audycjach audiowizualnych Fundacja Basta skieruje do sądu skargi na bezczynność Przewodniczącego KRRiTV.

Możesz zgłaszać mowę nienawiści w radiu i telewizji: fundacjabasta.pl/zglos/


Awatar Przemysław Stefaniak

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: