Radio Maryja boi się konsekwencji i usuwa homofobiczną audycję

W lipcu br. Fundacja Basta w ramach swoich działań zgłosiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji audycję Aktualności Dnia Radia Maryja, w której wiceminister sprawiedliwości, poseł Solidarnej Polski, Marcin Romanowski, nazwał tęczowe rodziny “zinstytucjonalizowaną dewiacją”. Wspominał też o “agresji lobby homoseksualnego”, “atakach na rodzinę, na Kościół, na państwa narodowe, na suwerenność państw narodowość”.  Ponieważ jest to zabroniona przez ustawę homofobiczna mowa nienawiści, złożyliśmy do KRRiT wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego przeciwko nadawcy (art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji).

Materiał, o którym mowa, zniknął ze stron Radia Maryja oraz z ich konta w serwisie Youtube, po zawiadomieniu naszej fundacji. Po kliknięciu w link pojawia się informacja o tym, że strona z audycją nie istnieje, pomimo że dużo starsze audycje nawet z 2006 r. nadal są dostępne. Także na podstronie poświęconej programowi brakuje tego nagrania. Audycji z 4 lipca br., z ministrem Romanowskim, już nie odsłuchamy, bo link jest nieaktywny. 

“Jako Fundacja chcielibyśmy wierzyć, że Radio Maryja się opamiętało i zaczęło usuwać homofobiczne treści samo z siebie. Niestety podejrzewamy, że za poradą prawników audycje, które zostały przez nas zgłoszone, zostały usunięte. Radio ewidentnie boi się konsekwencji.  Mamy kopię audycji, która zresztą była głośno komentowana przez media, i nadal oczekujemy od KRRiT wszczęcia postępowania administracyjnego” – twierdzi Bart Staszewski, prezes Fundacji Basta.

Fundacja dostała odpowiedź od KRRiT, że z uwagi na to, że Radio Maryja zdążyło już usunąć audycję i nie może jej przekazać do analizy, dlatego nie mają podstaw do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. 

KRRiT stoi na straży homofobii i tak naprawdę nie chce ukarać  Radia Maryja – ma wszystkie potrzebne materiały, które wystarczają do wszczęcia postępowania administracyjnego, i dlatego skierujemy sprawę do sądu. Rada nadal nie uznaje naszej legitymacji do wnioskowania o postępowania administracyjne, dlatego rozstrzygnie to sąd” – dodaje Staszewski. 

Link do skasowanej audycji na stronie Radia Maryja: https://www.radiomaryja.pl/multimedia/tsue-forsuje-ideologie-lgbt-tsue-zobowiazal-polske-do-wpisania-do-paszportu-dziecka-dwoch-matek/


Awatar Przemysław Stefaniak

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: