Raport Fundacji z monitoringu mediów  

za luty 2023 r.


Wstęp

W okresie od 1 do 28 lutego 2023 r. zespół Fundacji Basta prowadził monitoring mediów pod kątem treści dotyczących kwestii LGBT+. Monitoring obejmował analizę treści audycji radiowych i telewizyjnych, a także materiałów prasowych, w tym ocenę tych treści pod kątem wydźwięku (pozytywny, neutralny, negatywny). Jednym z celów monitoringu jest kontrola przestrzegania przez nadawców audiowizualnych (radio, telewizja) zakazu rozpowszechniania treści dyskryminujących ze względu na orientację seksualną i płeć (art. 18 ust. 1 ustawy  o radiofonii i telewizji).

Monitoring prowadzono na podstawie danych dostarczonych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o. dla Fundacji Basta.

Wyniki

W lutym 2023 r. odnotowaliśmy w polskich mediach 980 materiałów, w których znalazły się wzmianki o sytuacji osób LGBT+. Najwięcej z nich (582) miało wydźwięk neutralny. Pozytywnych materiałów było 123 a negatywnych 275. 

Media publiczne mają najwięcej negatywnych wzmianek. W szczególności TVP Info oraz Polskie Radio (130 negatywne, 39 neutralne, 0 pozytywnych). 

Liderami pozytywnych informacji i wzmianek są: TOK FM (72 wzmianek ogółem, w tym 18 pozytywnych), TVN (82 wzmianek ogółem, w tym 11 pozytywnych) oraz Gazeta Wyborcza (53 wzmianki ogółem, w tym 9 pozytywnych). 

Główne tematy w mediach

  1. Dotacje Miasta Stołecznego Warszawa

Pod koniec stycznia br. za sprawą TVN 24 została ujawniona afera “Willa plus”. Sprawa dotyczy konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które podzieliło 40 mln zł między 42 organizacje. Polityczki opozycji i dziennikarze TVN24 ujawnili, że wśród instytucji, które otrzymały pieniądze na zakup lub budowę nieruchomości, są takie, które związane są z Prawem i Sprawiedliwością.

W odpowiedzi media publiczne zaczęły oskarżać warszawski ratusz, o rozdawanie pieniędzy „lewackim organizacjom”. Nagłaśniały dotacje warszawskiego ratusza. Podkreślano to, że fundacje otrzymują środki między innymi wtedy “kiedy promują środowiska LGBT”. Była to jasna odpowiedź i próba odwrócenia uwagi od afery “Willa plus”.

(Emisja w „Wiadomości” TVP, 19:30 06.02.2023)
  1. Środki rozdawane przez Fundacje Batorego

Drugą falą materiałów będących odpowiedzią TVP na aferę „Willa plus” były materiały o Funduszach Norweskich rozdawanych przez Fundacje Batorego. Media publiczne mówiły w tych materiałach „o całej palecie tęczowych organizacji”, które otrzymują finansowanie z funduszy norweskich. Według telewizji publicznej organizacje te zajmują się „pokazywaniem rodziny jako coś niepożądanego”.

(Emisja w „Wiadomości” TVP, 19:30 16.02.2023)
  1. Nagranie Kaczyńskiego (Nic nie powiedział)

21 lutego w trakcie wizyty Joe Bidena aktywista LGBT+ Bart Staszewski na swoich Social Mediach opublikował nagranie, na którym słychać, że prezes PiS Jarosław Kaczyński po przemówieniu prezydenta USA mówi „nic nie powiedział”. Nagranie było szeroko komentowane w mediach. Staszewskiego krytykowano także w głównym wydaniu Wiadomości TVP o godz. 19 12.03.22. Program obejrzało 582,5 tys. widzów.

(Emisja w „SERWIS INFO” TVP Info, 06:13 24.02.2023)

Materiały naruszające wymogi ustawy o radiofonii i telewizji

W tym miesiącu nie odnotowaliśmy żadnego materiału, który naruszałby wymogi ustawy o radiofonii i telewizji. 


,

Awatar bartstaszewski

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: