Raport Fundacji Basta z monitoringu mediów 

za marzec 2023 r.


Wstęp

W okresie od 1 do 31 marca 2023 r. zespół Fundacji Basta prowadził monitoring mediów pod kątem treści dotyczących kwestii LGBT+. Monitoring obejmował analizę treści audycji radiowych i telewizyjnych, a także materiałów prasowych, w tym ocenę tych treści pod kątem wydźwięku (pozytywny, neutralny, negatywny). Jednym z celów monitoringu jest kontrola przestrzegania przez nadawców audiowizualnych (radio, telewizja) zakazu rozpowszechniania treści dyskryminujących ze względu na orientację seksualną i płeć (art. 18 ust. 1 ustawy  o radiofonii i telewizji).

Monitoring prowadzono na podstawie danych dostarczonych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o. dla Fundacji Basta.

Wyniki

W marcu 2023 r. odnotowaliśmy w polskich mediach 1226 materiały, w których znalazły się wzmianki o LGBT+. Najwięcej z nich (820) miało wydźwięk neutralny. Pozytywnych materiałów było 86 a negatywnych 320. 

W marcu 2023 r. da się wyodrębnić 2 okresy wzmożonej liczby materiałów ze wzmiankami o LGBT, przede wszystkim początek miesiąca, gdy Telewizja Publiczna po raz kolejny łączyła czynniki pedofilne skazanego Krzysztofa F. z Platformą Obywatelską. Po koniec miesiąca w mediach dominował temat tak zwanej “piątki konfederacji” Sławomira Mentzena. Media przypominając opinii publicznej, czemu sprzeciwiał się lider Nowej Nadziei. Korzystały z jego cytatu „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”

Media publiczne mają najwięcej negatywnych wzmianek. W szczególności TVP Info oraz Polskie Radio (117 negatywne,  92 neutralne, 0 pozytywnych). 

Liderami pozytywnych informacji i wzmianek są: TVN (107 wzmianek ogółem, w tym 17 pozytywnych), TOK FM (65 wzmianek ogółem, w tym 5 pozytywnych), oraz Gazeta Wyborcza (68 wzmianki ogółem, w tym 8  pozytywnych). 

Główne tematy w mediach

  1. Piątka Konfederacji

W mediach dominował temat tak zwanej „piątki konfederacji”  Sławomira Mentzena. Media przypominając opinii publicznej, czemu sprzeciwiał się lider Nowej Nadziei. Korzystały z jego cytatu „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”. W tym temacie odnotowaliśmy głównie wzmianki neutralne. Wypowiedź Mentzena głównie przypominano w kontekście komentarza do możliwej koalicji po wyborczej Konfederacji i Prawa i Sprawiedliwości.   

  1. Sprawa Krzysztofa F. 

Kolejnym tematem pod względem liczby wzmianek o LGBT był powrót sprawy Krzysztofa F., byłego polityka związanego z Platformą Obywatelską, skazanego za czyny pedofilne. Media publiczne, po raz kolejny (w styczniu mieliśmy pierwszą falę tego tematu) przedstawiając ten wątek, zazwyczaj podkreślały przy tym, że Krzysztof F. jest aktywistą LGBT+, łącząc tym samym temat pedofilii z osobami/aktywistami LGBT+. 

  1. Strzelanina w szkole w USA

Tematem, który pojawił się w polskich mediach, jest strzelanina w jednej ze szkół w Stanach Zjednoczonych w Nashville. Sprawcą ataku okazała się osoba transpłciowa. Poprzez tę informację media publiczne po raz kolejny łączyły temat skrajnie negatywny z osobami LGBT. Niejako sugerując, że osoby LGBT dokonują strzelanin w szkołach.

Materiały naruszające wymogi ustawy o radiofonii i telewizji

W tym miesiącu nie odnotowaliśmy żadnego materiału, który naruszałby wymogi ustawy o radiofonii i telewizji. 


,

Awatar Fundacja Basta

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: